Multiple Teams · 4×200 Relay and Chalenburg advance to Regionals!


City View’s Maddie Chalenburg won the 300 hurdles with an area-best 47.84 and placed 3rd in the 100 low hurdles running a 17.23 to advance to regionals in both events.  The 4X200 relay of Destiny Tolliver, Belle Carwile, Mariah Yow, Unique Tidwell brought home the Silver and advance to Regionals.

GIRLS

Team standings – 1. Brock 124, 2. Breckenridge 80, 3. Eastland 53, 4. Cisco 49, 5. Bowie 46, 7. Herietta 34, 7. Holliday 34, 7. City View, 34, 10. Boyd 31, 11. Jacksboro 28, 13. Paradise 18.5, 15. Nocona 5.

High jump – 1. Jacey Cate, Boyd, 5-4; 2. Addy Cook, Bowie, 5-2; 3. Cassandra Collins, Millsap, 5-0; 4. Lauren Satterwhite, Breckenridge, 5-0; 5. Hunter Rogers, Paradise, 5-0; 6. Tadem Brown, Paradise, 4-8

Shot put – 1. Lindsey Thorpe, Boyd, 37-10 ¼; 2. Alexus Roberson, Breckenridge, 37-7; 3. Baylee Thompson, Jacksboro, 36-7 ½; 4. Leah Plaster, Jacksboro, 34-10 ¾; 7. Hope Howard, Bowie, 31-3 ¾.

Long jump – 1. Sara Rattan, Brock, 17-10 ½; 2. Tori Karl, Breckenridge, 16-8 ¾; 3. Brooke Coltrain, Holliday, 16-8 ¼; 4. Kaylea Maples, Jacksboro, 15-8 ¼; 7. Maddie Chalenburg, City View, 14-0 ½; 8. Landra Parr, Bowie, 13-11 ¾.

Pole vault – 1. Tabitha McKinney, Cisco, 8-9; 2. April Hobbs, Eastland, 8-6; 3. Lauren Underwood, Cisco, 8-0; 4. Kristain Bowen, Boyd, 8-0; 5. Rachel Patrick, Nocona, 8-0; 6. Mikaylee Parker, Holliday, 7-6.

Triple jump – 1. Addy Cook, Bowie, 36-8 ½; 2. Sara Rattan, Brock, 36-7 ¾; 3. Kaylea Maples, Jacksboro, 35-2 ¾; 4. Abby Zamzow, Henrietta, 34-2 ¾.

Discus – 1. Shelby Lipps, Breckenridge, 136-8; 2. Baylee Thompson, Jacksboro, 121-10 ¾; 3. Lindsey Thorpe, Boyd, 111-7  ¼;; 4. McKall Morton, Eastland, 104-0; 5. Kayla Edgett, Henrietta, 102-3 ¼;; 7. McKayla Weaver, Henrietta, 94-3  ¼.

3,200 – 1. Leah Bullinger, Henrietta, 11:49.72; 2. Savannah Foster, Cisco, 12:14.88; 3. Makayla Boatman, Tolar, 12:15.55; 4. Kylee Laverty, Brock, 12:15.89; 5. Audrey Hardin, Holliday, 12:16.47; 6. Hannah Maenza, Holliday, 12:59.84; 7. Ainsley Seigler, Holliday, 13:04.64.

400 relay – 1. Breckenridge, 50.88; 2. Eastland, 50.99; 3. Millsap, 51.06; 4. Holliday 51.25; 7. City View 54.04.

800 – 1. Marjie Patterson, Brock, 2:24.17; 2. Kealey Dent, Brock, 2:27.77; 3. Hailey Allen, Millsap, 2:29.47; 4. Kaycee Martin, Paradise, 2:30.87; 5. Crystal Duarte, Nocona, 2:32.29; 7. Brittany Coltrain, Holliday, 2:40.03.

100 hurdles – 1. Lauren Franklin, Tolar, 16.38; 2. Makenzie Gayle, Cisco, 16.64; 3. Maddie Chalenburg, City View, 17.23; 4. Carly Tennison, Breckenridge, 17.34; 7. Caroline McDonnell, Henrietta, 18.26.

100 – 1. Jessie Jacobs, Eastland, 12.45; 2. Madison Hernandez, Brock, 13.01; 3. Loren Lewis, Peaster, 13.04; 4. Mia Cherry, Brock, 13.25; 6. Destiny Tolliver, City View, 13.51; 7. Hanna Kinnett, City View, 13.63; 8. Brysen Richey, Bowie, 13.71.

800 relay – 1. Brock, 1:45.86; 2. City View 1:51.73; 3. Bowie 1:52.55; 4. Peaster, 1:52.69; 5. Henrietta 1:53.99.

400 – 1. Kaymryn Cantwell, Bowie, 58.93; 2. Kealey Dent, Brock, 1:01.52; 3. Aaliyah Lawson, Breckenridge, 1:02.63; 4. Abby Zamzow, Henrietta, 1:02.86; 6. Crystal Duarte, Nocona, 1:04.03.

300 hurdles – 1. Maddie Chalenburg, City View, 47.84; 2. Sloan McGuire, Brock, 48.81; 3. Makenzie Gayle, Cisco, 48.85; 4. Carly Tennison, Breckenridge, 49.82; 6. Mariah Yow, City View, 53.06.

200 – 1. Sara Rattan, Brock, 26.18; 2. Jessie Jacobs, Eastland, 26.20; 3. Kamryn Cantwell, Bowie, 26.68; 4. Cydni Forrest, Eastland, 27.71; 8. Abby Zamzow, Henrietta, 28.67.

1600 – 1. Leah Bullinger, Henrietta, 5:24.92; 2. Makayla Boatman, Tolar, 5:39.12; 3. Savannah Foster, Cisco, 5:39.73; 4. Audrey Hardin, Holliday, 5:43.11; 7. Brittany Coltrain, Holliday, 5:56.03.

1,600 relay –  1. Brock, 4:08.37; 2. Breckenridge, 4:09.61; 3. Holliday 4:10.54; 4. Tolar, 4:16.42; 7. City View 4:23.28; 8. Bowie 4:39.04.